Decydując się na uruchomienie sklepu internetowego, warto rozważyć dostępne opcje. Gdy przyjrzysz się możliwościom, jakie daje rynek e-commerce zauważysz, że wiele firm wybiera pomiędzy Magento, a Prestashop. Te dwa open-sourcowe systemy CMS stworzone dla branży e-commerce, umożliwiają założenie sklepu bez tworzenia go od zera. W tym tekście znajdziesz informacje, czym są te dwa rozwiązania i jakie są ich najważniejsze plusy i minusy.

Zastanawiasz się nad wdrożeniem Magento? To musisz wiedzieć.

Sklep oparty na Magento 2, sprosta potrzebom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Daje możliwość wielu integracji i rozszerzeń o dodatkowe moduły. Sklep internetowy na Magento jest idealnie dopasowane do potrzeb Twojej firmy. Mało tego! Na tej platformie możemy zautomatyzować istotne, z punku widzenia biznesu, działania. Bez problemu poradzi sobie ona z dziesiątkami tysięcy towarów i zdjęć, nie powodując spowolnienia sklepu. Mówiąc o Magento 2, nie sposób nie wspomnieć, o pełnym wsparciu dla działań magazynowych, narzędziach diagnostycznych i analitycznych itp. Co ważne Magento to open-sourcowy system co ułatwia proces zakładania sklepu.

Musisz jednak pamiętać, że wdrożenie sklepu opartego na Magento2, wiąże się z wieloma godzinami pracy developera. Na tego typu oprogramowanie mogą pozwolić sobie firmy o większym budżecie. Koszt sklepu opartego na open-sourcowym systemie jest wysoki. Jednak jest to inwestycja, która pozwala nie stracić wielu konwersji i zaoszczędzić czas. Ponadto jeśli planujesz rozwój sklepu, przy skalowaniu działalności, unikniesz kosztów zmiany oprogramowania. To rozwiązanie wybierają największe marki w eCommerce. Jeśli interesuje Ciebie jak wygląda wdrożenie magento, lub przejście z Magento1 do Mageno2, zerknij do naszego wpisu.

Dlaczego Magento?

Poniżej prezentujemy najważniejsze plusy i minusy związane z wdrożeniem Magento. Sklep oparty na platformie typu open source, wiąże się z wieloma możliwościami. W tym przypadku jakość idzie w parze z ceną.

Plusy Magento

 • Optymalizacja pod SEO Skrypt znacznie ułatwia optymalizację sklepu pod kątem SEO.
 • Integracje Oprogramowanie pozwala połączyć się m.in. z systemami ERP np. IDEAerp, social mediami czy firmami kurierskimi.
 • Skalowalny Rozbudowana struktura open source, pozwala dopasować sklep, do aktualnych potrzeb firmy. Duże eCommercy dostosowują wygląd sklepu pod różne grupy użytkowników.
 • Dostosowany do handlu mobilnego Sklep można dostosować do urządzeń mobilnych, a integrację z bramkami płatności takimi jak PayPal i Braintree, pomaga poprawić współczynniki konwersji.
 • Brak limitu produktów Nie musisz się martwić, że olbrzymia ilość asortymentu i zdjęć negatywnie wpłynie na działanie sklepu.
 • Rozbudowane funkcje marketingowe i analityczne Możliwość połączenia z wieloma narzędziami, pozwalają na analizę np. zachowań klientów.

Minusy Magento

 • Wysoki koszt wdrożenia Sklep opart na Magento jest przeznaczony dla sprzedających wiele produktów. Mniejsze firmy, stawiające pierwsze kroki w eCommerce, powinny wziąć pod uwagę inne rozwiązania.
 • Odpowiednio dostosowany hosting Duży ruch na stronie i olbrzymi ilość produktów wiąże się z wysokimi wymaganiami co do hostingu.
 • Wyższe koszy utrzymania Od strony technicznej, sklepem powinni zajmować się wyspecjalizowani developerzy. Tylko oni dostrzegą ewentualne problemy i możliwości wprowadzenia optymalizacji.

payment 4334491

Dlaczego PrestaShop?

To popularne na całym świecie oprogramowanie dla sklepów internetowych, wykorzystywane jest aż w 195 krajach. Podobnie jak Magento dostępne jest w wielu językach. Sklep oparty na PrestaShop bez problemu dostosujesz do potrzeb swojego biznesu. Tu powinniśmy się na chwilę zatrzymać. Mnogość różnego rodzaju wtyczek i integracji, może wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie sklepu. Jeśli Twój biznes nie potrzebuje kilku, do kilkunastu integracji, nie powinno być problemu z funkcjonowaniem sklepu i zarządzaniem nim. Przy większej ilości, powinieneś zastanowić się nad bardziej wydajną platformą.

Jeśli sprzedajesz do kilkuset sztuk towaru, to rozwiązanie jest idealne dla Ciebie. Specjaliści najczęściej zalecają je małym sklepom internetowym. Prosty w obsłudze sklep, daje wiele możliwości. Podobnie jak Magento, to rozwiązanie oferuje bogate wsparcie marketingowe. Możesz je zintegrować z narzędziami dającymi wsparcie takimi jak z Google Ads, Google Shopping, newsletterem, e-mailingiem czy dodać kupony zniżkowe. Istotną kwestią jest cena wdrożenia. Jest ona dużo niższa niż w przypadku Magento. Z tego rozwiązania korzystają nie tylko sklepy stawiające pierwsze kroki w eComemrce, ale i znane marki np. Dr. Oetcer. Dowiedz się więcej o tej realizacji.

Plusy PrestaShop

 • rozwiązanie Wiele znanych firm zdecydowało się na wybór tej open sourc’owej platformy. Duża popularność wiąże się z rozwiniętą społecznością developerów, dzięki temu możesz liczyć na pomoc w przypadku problemów.
 • Bogate opcje analityki i działań marketingowych Dzięki możliwościom połączenia z popularnymi programami, do analityki i marketingu, pozwala lepiej zarządzać procesem sprzedaży.
 • Wiele przydatnych funkcjonalności PrestaShop możemy integrować z systemami ERP, czy różnymi firmami kurierskimi.
 • Intuicyjny interfejs administracyjny Zarządzanie sprzedażą sklepu internetowo jest proste i wygodne.

Minusy PrestaShop

 • Ograniczona ilość asortymentu Sklep przeznaczony dla mniejszej ilości produktów. Przy kilku tysiącach będzie zbyt obciążony, co wpłynie na jego wydajność.
 • Mniejsze możliwości personalizacji Jeśli cena produktu wyliczana jest na podstawie kilku czynników lub gdy produkty mają skomplikowane warunki zakupu np. ograniczenia gwarancji wyjątki, to rozwiązanie nie jest wystarczające.
 • Prędkość działania sklepu Wzrost liczby użytkowników, konwersji jest odwrotnie proporcjonalny do szybkości sklepu.

Magento czy PrestaShop, co wybrać?

W Tym tekście przedstawiliśmy najważniejsze plusy i minusy sklepów opartych na Magento i PrestaShop. Teraz powinieneś zastanowić się, jakie są Twoje potrzeby. Warto rozważy ważne dla Twojego biznesu działania, które częściowo wynikają z branży, w której funkcjonujesz, a także w dużej mierze z potrzeb i celów stojących przed Twoim biznesem. W pierwszej kolejności dokonaj analizy kluczowych czynników, determinujących wyborze oprogramowania. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pytań, które pomogą Tobie dokonać wyboru optymalnego rozwiązania dla Twojego sklepu internetowego.

Ile produktów potrzebujesz zamieścić w swojej ofercie?

Liczba produktów, w przypadku sklepu internetowego, ma znaczenie. PrestaShop poradzi sobie z kilkoma tysiącami prostych produktów. Jeśli ilość asortymentu w sklepie przekroczy kilka tysięcy lepiej postawić na Magento. Ważne jest określenie wariantów produktów i niestandardowych sposobów wyliczania cen. Dla e-sklepu opartego na Magento złożone funkcje nie będą problem. W przypadku PrestaShop do obsługi niestandardowych funkcjonalności będzie konieczne oprogramowanie dodatkowych modułów, co może okazać się bardzo kosztowne i trudniejsze w zarządzaniu.

Jakie są potrzeby Twojego biznesu?

Tak, to pytanie brzmi dosyć ogólnie. Zgadza się, ale musisz w nim rozpisać wiele rzeczy np. - w jaki sposób są sprzedawane Twoje produkty, czy potrzebują niestandardowego podejścia? Jeśli np. cena wyliczana jest na postawie kilku czynników, lepszym wyborem jest Magento. W przypadku prostych cen, bez problemu, Twoim wymaganiom sprosta PrestaShop.

Decyzję o wyborze platformy open sourceowej, na której postawisz sklep, najlepiej podjąć po przeanalizowaniu własnych potrzeb. Gruntowna analiza pozwoli Tobie wyodrębnić najważniejsze rzeczy dla Twojego biznesu.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze PrestaShop a Magento napisz do nas. Pomożemy dobrać dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.