W ostatnim czasie wiele firm zastanawia się, jak założyć skuteczny i dochodowy sklep internetowy. Jeśli i Ty myślisz o rozpoczęciu sprzedaży w e-commerce, ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak wygląda tworzenie sklepu internetowego krok po kroku. Przeprowadzimy Cię przez cały proces.

Nie dziwi fakt, że zainteresowanie założeniem sklepu internetowego wzrasta. Chwilowe zatrzymanie handlu w stacjonarnych sklepach spowodowane Covid-19 mocno przyspieszyło rozwój rynku e-commerce. Sprzedaż w sieci przez pewien czas była jedyną możliwością oferowania swoich usług. W pierwszym kwartale 2020 na świecie odnotowano 20-proc. wzrost sprzedaży przez internet.

Dlaczego warto założyć sklep internetowy?

Wzrost rynku e-commerce

Ogromny potencjał rynku e-commerce skłonił niejednego przedsiębiorcę do założenia sklepu internetowego. Handel w sieci idzie mocno w górę. Już w 2019 roku był wart ok. 36 miliardów zł. W porównaniu z rokiem 2018 urósł o 16 proc. Branża e-commerce odnotowała kolejny duży wzrost w pierwszym kwartale 2020 spowodowany koronawirusem. Eksperci przewidują dalszy rozwój sprzedaży w sieci. To dobry moment na otworzenie sklepu internetowego.

Własny sklep internetowy. To się opłaca!

Prowadzenie sklepu internetowego jest stosunkowo tanie. Porównując sprzedaż i wydatki związane z prowadzeniem sklepu stacjonarnego, możemy sporo zaoszczędzić. Wybierając handel w sieci, nie potrzebujesz np. wynajmować lokalu. Ponadto nie musisz mieć wszystkich produktów na stanie. Możesz oferować sprzedaż produktów na specjalne zamówienie.

Nowa grupa klientów

Założenie sklepu internetowego, to świetny sposób na dotarcie do nowych klientów. Według raportu PWC „E EKSPORT” z 2019 roku wynika, że już blisko co druga osoba w wieku 16-74 lat dokonała co najmniej raz zakupu online w 2018 roku. Jest to blisko 14 mln osób. Ta liczba stale rośnie. Podczas trwania pandemii o 40 proc. wzrosła liczba osób, które po raz pierwszy zrobiły zakupy przez internet.

Sklep internetowy-nowy kanał dotarcia

Sklep internetowy i stacjonarny nadal świetnie się uzupełniają. Z raportu „Connected Shoppers Report” z 2019 r. wynika, że aż 75 proc. klientów, którzy kupili coś w sklepie stacjonarnych, kolejnych zakupów dokonują już online. Przenikanie się różnych kanałów sprzedaży, świetnie obrazuje - BOPIS (BOPIS - buy online, pick up in store). Trend polegający na zamawianiu produktów w sklepach internetowych i odbieraniu ich w fizycznych punktach.

business products professional shipping 1

Jak wybrać technologie sklepu internetowego?

Osoby, które dopiero zaczynają sprzedaż w internecie, muszą odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: jaki sklep internetowy wybrać? Na rynku mamy kilka możliwości oprogramowania sklepów internetowych m.in. platformy open-sorce (WooCommerce, PrestaShop, Magento), sklepy w modelu SaaS, a także rozwiązania dedykowane.

Jak podjąć decyzję o wyborze sklepu internetowego?

Podejmując decyzję o wyborze oprogramowania sklepu internetowego, powinieneś zastanowić się nad swoimi celami biznesowymi. Sklep będzie się rozwijał wraz z Twoją firmą. Zły wybór może sporo kosztować. Rozważając potrzeby biznesu, warto wyjść planami trochę na przód.

fatos bytyqi Agx5 TLsIf4 unsplash scaled

Sklep internetowy w modelu SAAS

Zupełnie inne potrzeby będzie miał sklep z małą liczbą produktów niż ten z ogromnym asortymentem. Dla firm, które dopiero zaczynają sprzedaż, dobrym wyborem będzie gotowe rozwiązanie. Pozwoli ono przetestować pomysł biznesowy. Platformy abonamentowe rozliczane w modelu SaaS wraz z rozwojem sklepu stają się niewystarczające. Mają określone limity produktów, funkcjonalności, a zmiany w wyglądzie i działaniu są ograniczone możliwościami platformy, na której działamy. Co ważne nie jesteś właścicielem takiego sklepu. Korzystasz jedynie z określonego rozwiązania, w zamian opłacając abonament.

Sklep internetowy Open-Source

Oprogramowanie sklepu internetowego na platformie open-source zapewnia dużo więcej możliwości i łatwe skalowanie biznesu. Sklep na Magento nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Wybierając to rozwiązanie, zyskujesz możliwość wdrożenia wielu dedykowanych funkcji, integracji, sprzedaży na rynkach zagranicznych czy większe bezpieczeństwo danych. Co ważne stajesz się właścicielem sklepu. Na tę opcję decydują się sklepy, które potrzebują indywidualnych rozwiązań i posiadają duże stany magazynowe. Własny sklep internetowy na platformie Open-Source, nie musi wiązać się z kosztownym i długim procesem wdrażania. Trwające wiele tygodni wdrożenia są zastępowane nowymi, sprawdzonymi rozwiązaniami. Najlepszym przykładem jest IDEAmagentobox - w pełni funkcjonalny sklep na Magento 2, który powstaje już w 4 tygodnie! Zalety gotowego sklepu na Magento 2, takiego jak IDEAmagentobox to:

 • Multistore, czyli możliwość zarządzania wieloma sklepami z poziomu jednego panelu administracyjnego;
 • możliwość zarządzania wieloma językami;
 • możliwość użycia wielu walut;
 • możliwość definicji dowolnej ilość kategorii i podkategorii;
 • dowolna ilość produktów wraz z możliwością przypisania do wielu kategorii,
 • hurtowy import/export katalogu produktów z plików CSV,
 • zarządzanie stanami magazynowymi łącznie z określeniem minimalnych progów zapasów;
 • możliwość przydzielania różnych cen dla różnych grup klientów;
 • możliwość ustawienia niestandardowego kosztu wysyłki zależnego od wagi lub produktu;
 • definiowanie produktów powiązanych oraz produktów alternatywnych,
 • informowanie klienta o numerze listu przewozowego przesyłki (e-mail)
 • pozytywny wpływ na pozycjonowanie SEO
 • duża liczba możliwych integracji
 • raporty dotyczące klientów wg ilości oraz sumy zamówień.

To tylko część z możliwości, jakie daje IDEAmagentobox. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, napisz do nas. Wybierając własny sklep internetowy, musisz pamiętać nie tylko o domenie, ale również o serwerze. Musi on być dopasowany do potrzeb Twojego sklepu internetowego. Od wolno działającego sklepu, tylko gorsze jest zatrzymanie działania Twojej platformy. Ta wizja nie jest niemożliwa. Wystarczy dobra kampania w internecie, czy spoty w telewizji, które wygenerują duży ruch na stronę internetową.

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Koszt założenia sklepu internetowego zależy od wielu czynników. Najważniejszy jest wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego biznesu. Na rynku e-commerce znajdziemy: platformy open-sorce (WooCommerce, PrestaShop, Magento), sklepy w modelu SaaS, a także rozwiązania dedykowane. Gotowe platformy sklepowe ze stałym miesięcznym abonamentem, mogą się wydawać najtańszym rozwiązaniem. Sprawdzą się w przypadku małych firm, zaczynających handel internetowy, z niewielka liczą produktów. Sklep na platformie open-source ma wiele zalet, które doceniają firmy z większą liczbą produktów, średnią i dużą liczbą odwiedzin sklepu internetowego. Wybór tak rozbudowanego rozwiązania, jak Magento daje praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju. Koszt w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego na Magento - IDEAmagentobox to 35 tys zł. Skoro już jesteśmy przy wydatkach, musimy również wziąć pod uwagę koszty prowadzenia sklepu internetowego. Występują one bez względu na to, na jaką platformę e-commerce się zdecydujemy. Możemy do nich zakwalifikować:

 • administrację sklepu
 • opłatę za serwer i domenę,
 • pracę programisty wprowadzającego zmiany w sklepie,
 • grafiki np.na nowe banery
 • nowe integracje z kurierami czy bramkami płatności
 • koszty działań marketingowych (pozycjonowanie, kampanie reklamowe, prowadzenie mediów społecznościowych)
 • Branża e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie. Stworzenie sklepu internetowego to dopiero początek. Stanowi bazę, którą będziemy rozwijać i dostosowywać do wymogów rynku i potrzeb naszego biznesu.

Jak powinien wyglądać sklep internetowy?

Szukając odpowiedzi na pytanie: jak stworzyć własny sklep internetowy? Znajdziesz nie tylko informację o technologii, ale i o wyglądzie. Dobrze zaprojektowane widoki, to jeden z czynników determinujących sukces. Bardzo istotna jest odpowiednia prezentacja towaru. W sklepie stacjonarnych produkty nie są poukładane przypadkowo. W salonach znajdują się specjalne półki, wieszaki, karteczki z ceną. Podobnie jest w sklepie internetowym. Informacje muszą być przedstawione w przejrzysty sposób. Produkty odpowiednio zaprezentowane. Najlepiej, żeby wszystkie najważniejsze informacje znalazły się w jednym widoku. Tak, aby klient nie musiał ich szukać. Zobacz, jak wygląda dobrze zaprojektowana strona produktu.

Wygląd sklepu internetowego to jeden z ważniejszych aspektów. Twój e-sklep musi wyglądać profesjonalnie i wiarygodnie. Niezwykle istotne są również kwestie UX. Pamiętaj, zakupy powinny być intuicyjne. Stworzenie dobrego szablonu sklepu wymaga wielu godzin pracy. Możesz też skorzystać z gotowych rozwiązań takich jak IDEAmagentobox. Nasi klienci mają do dyspozycji dopasowane do branż szablony, które mogą dostosować zgodnie z identyfikacją wizualną swojej marki. Zobacz demo sklepu internetowego IDEAmagentobox.

MagentoBOX Fashion Main v2 1 scaled IDEAmagentobox 1

Sprawdź swój sklep internetowy

To już ostatni element tworzenia sklepu internetowego. Otwarcie e-sklepu nie może się odbyć bez testów. Gruntowne sprawdzenie pozwoli uniknąć błędów. Najlepszą praktyką jest zrobienie checklisty i krok po kroku sprawdzenie wszystkich funkcji i integracji. Jeśli zdecydujesz się na stworzenie sklepu internetowego przez profesjonalną firmę, wszystkie testy wykona profesjonalny tester. Jego czujne oko wychwyci nawet najmniejsze niedociągnięcia.

W tym tekście przeprowadziliśmy Cię jedynie przez najważniejsze punkty tworzenia sklepu internetowego. Jak widzisz, to nie jest długi i skomplikowany proces. Jesteśmy przekonani, że handel w sieci nadal będzie się rozwijał. A profesjonalnie przygotowany, szybki sklep internetowy to dobra inwestycja w rozwój biznesu.