System ERP (ang. Enterprise Resource Planning), to w tłumaczeniu system planowania zasobów przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem tego rozwiązania jest automatyzacja procesów biznesowych i dostarczania danych oraz analiz z różnych segmentów firmy. Scala on wszystkie aspekty działania firmy: sprzedaż, księgowość, produkcje, kadry, logistykę itd., w jednym miejscu. Korzystając z oprogramowania ERP, możemy kontrolować biznes używając do tego jednego programu.

Historia powstania systemów ERP.

Obecne systemy ERP, korzystają z najnowszych technologii, aby dostarczać dokładne i wartościowe dane na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa. Coraz częściej używana jest do tego sztuczna inteligencja i rozwiązania oparte na machine learningu.

Historia systemów ERP sięga początków XX w. Wtedy został opracowany model ekonomicznej wielkości zamówienia (ang. Economic Order Quanity, EOQ). Był to system do planowania produkcji na papierze. Wyznaczył on standardy na wiele kolejnych lat. Sytuacja zmieniła się, gdy do obliczeń zaczęto wykorzystywać pierwsze komputery.

System MRP (ang. Material Requirments Planning), bo taką nazwę przyjęło nowe rozwiązanie z wykorzystaniem nowej technologii, było wydawane w dwóch wersjach. W unowocześnionej formule, można zobaczyć pierwsze zalążki obecnych systemów ERP. W MRP II, wykorzystano rozwiązania modułowe, dzięki temu różne zadania produkcyjne były obsługiwane przez jeden system. Scalał on też wszystkie dane dotyczące produkcji w przedsiębiorstwie, co prowadziło do zwiększenia efektywności zakładów produkcyjnych.

Szybki rozwój technologii w latach 70. I 80. przyczynił się także do rozbudowy możliwość MRP, zaczęto implementować w nim funkcje, które wykraczały poza samą produkcje. Można było tam znaleźć moduły dla kadr, księgowości, czy do zarządzania relacjami z klientami. Tak gwałtowny rozwój przyczynił się do nadania obecnej nazwy, czyli „System planowania zasobów przedsiębiorstwa”.

Pod koniec ubiegłego wieku systemy ERP zyskały na popularności. Coraz więcej firm przekonało się do zastosowania ich u siebie. Wymagało to sporych nakładów finansowych, sprzęt komputerowy zajmował sporo miejsca. Rozwój Internetu oraz miniaturyzacja technologii przyczyniły się do przeniesienia systemów do sieci.

Obecnie najnowocześniejsze programy działają w chmurze, korzystając z zdalnych serwerów, a nie tych w przedsiębiorstwie. Pozwala to na lepsze zarządzanie usługami przez twórców oprogramowania. O wiele łatwiej wdrożyć poprawki i aktualizacje. Dodatkowo popularne stało się rozliczenie SaaS. Dziś za pomocą systemów ERP jesteśmy w stanie zarządzać całą organizacją w jednym miejscu.

historia erp

Kto powinien używać systemów ERP?

Jeśli Twoja firma zajmuje się produkcją lub sprzedażą towarów, to system ERP jest dla Ciebie. Daje to możliwość całkowitej kontroli nad procesami zachodzącymi w firmie. Dzięki analizie tych danych możemy usprawnić działanie przedsiębiorstwa. Na sam początek warto zainteresować się systemem o budowie modułowej. Pozwoli to na początkowe wdrożenie modułów, które są niezbędne. Dopiero później stopniowo rozbudowywać system.

Czy technologia, której używa Twoja firma jeszcze jej pomaga? A może hamuje jej rozwój? Przeterminowane rozwiązanie, nie ważne jak wydajne były na początku, nie są w stanie nadążyć za nowymi technologiami.

system erp

Korzyści płynące z zastosowania systemu ERP.

Wdrożenie systemu ERP w firmie przynosi wiele zalet. Korzystając z nowych rozwiązań, możemy zarządzać firmą z każdego miejsca na świecie. Wystarczy nam urządzenie, może być nawet smartfon, z połączeniem do Internetu. Daje to swobodę w podejmowaniu działań, nie musimy przebywać w siedzibie firmy, żeby dowiedzieć się co w niej się dzieje.

Dane, na których pracujemy są zawsze aktualne, ponieważ system na bieżąco dokonuje ich aktualizacji. Mamy pewność, że ilość zasobów, na których pracujemy w programie zgadza się ze stanem faktycznym.

Dodatkowo współpraca pomiędzy działami w przedsiębiorstwie przebiega w tym samym środowisku. Pozbywamy się kłopotu, w którym księgowość pracuje na innym systemie niż kadry czy sprzedaż. Zachowujemy spójność informacji, do których mamy dostęp w jednym miejscu.

System możemy zaprogramować tak, aby tworzył nam raporty, które są niezbędne do naszej pracy. Wygenerowanymi danymi możemy z łatwością podzielić się wewnątrz organizacji, aby znaleźć sposoby na usprawnienie pracy.

Optymalizacja pracy sprawia, że nie potrzebujemy większej ilości pracowników. System wiele rzeczy automatyzuje. Wskazuje, które aspekty w firmie powinny zostać zmienione, aby zwiększyć wydajność produkcji, czy sprzedaży. Oszczędzamy także na kosztach licencji do kolejnych programów.

Oprócz zasobów materialnych, korzystanie z systemu oszczędza nam czas. Wszystkie niezbędne informacje posiadamy w jednym miejscu. Komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna, dokumenty, zarządzanie pracownikami, księgowość, produkcja. Tym wszystkim można zająć się w jednym programie.

Co wyróżnia IDEAerp od konkurencji

Na rynku istnieje wiele systemów ERP, ale co wyróżnia IDEAerp od konkurencji?

  • Nielimitowana liczba stanowisk – podczas korzystania z naszego systemu nie musisz martwić się ilością pracowników. Dostęp do systemu może uzyskać każda osoba z przedsiębiorstwa.
  • Aktualne oprogramowanie – dzięki działaniu w chmurze, nasz system jest wciąż aktualny. Nie musisz instalować na urządzeniach dodatkowego oprogramowania, a później uciążliwych poprawek.
  • Nowoczesne technologieIDEAerp wykorzystuje rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji oraz machine learningu.
  • Integracje – mnogość integracji zwiększa płynność przepływu informacji oraz kontroli pomiędzy różnymi aplikacjami wspierającymi działanie przedsiębiorstwa.
  • Oprogramowanie dostosowane dla każdego – IDEAerp został stworzony tak, aby system był dostępny dla wszystkich. Nie wykluczamy nikogo ze względu na używaną technologię, oprogramowanie, a także na niepełnosprawność. Wdrożyliśmy rozwiązanie pozwalające na korzystanie z systemu z opcją wysokiego kontrastu. Dzięki temu osoby z wadą wzroku mogą bez przeszkód używać programu.

Zacznij korzystać już dziś!

Systemy ERP są niezbędne w przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem towarami. Optymalizują one prace całej firmy, pozwalając zaoszczędzić zasoby i czynią organizację bardziej wydajną. Korzystanie z takie rozwiązania buduje przewagę konkurencyjną.