Czym jest automatyzacja

Każdego dnia poszukujemy nowych rozwiązań, które usprawnią naszą pracę. Szukamy sposobów na zaoszczędzenie czasu oraz zasobów. Staramy się zwiększyć naszą wydajność i efektywność. Wystarczy się zastanowić ile czynności, które wykonujemy codziennie, wyglądają zawsze tak samo. Na pewno istnieje możliwość usprawnienia tych działań. Tu z pomocą przychodzi automatyzacja.

Tak jak w samochodzie mamy automatyczną skrzynię biegów, która wykonuje za nas powtarzalne czynności – zmienia biegi. Tak w sprzedaży również możemy zastosować rozwiązania oparte na automatyzacji. Czym jest automatyzacja w sklepie internetowym? To optymalizacja procesów mających miejsce w przedsiębiorstwie poprzez eliminowanie ręcznego wprowadzania i wykonywania powtarzalnych czynności, które zajmują dużo czasu.

Dlaczego warto zainwestować w automatyzacje?

Gdy Twój sklep się rozrasta, zwiększa się ilość rzeczy, nad którymi trzeba mieć pieczę. Zwiększa ilość zamówień, które trzeba wysłać. Spływa coraz więcej zapytań od klientów i trzeba na nie odpowiedzieć. W końcu trzeba zatrudnić kolejne osoby, które będą się tym zajmowały. To generuje dodatkowe koszty, bo oprócz opłacenia pracowników, trzeba poświecić czas na ich przeszkolenie. Co skutkuje, że mamy jeszcze mniej czasu niż wcześniej. Mija się to z celem.

Automatyzacja sprzedaży spowoduje, że będziesz w stanie zaoszczędzić sporo czasu, który można poświęcić na inne aspekty w firmie. Więcej czasu równa się więcej pieniędzy. Można to zainwestować w marketing, unowocześnienie sklepu, czy odłożyć na późniejsze inwestycje.

Co można zautomatyzować?

 • Proces zamówienia od początku do końca

  Jeśli Twój biznes rozwija się, w pewnym momencie staniesz przed wyzwaniem usprawnienia sprzedaży w sklepie. Tutaj automatyzacja sprawdzi się najlepiej. Po pierwsze, możemy zamówieniami z wszystkich platform sprzedażowych zarządzać w jednym miejscu np. nasz sklep, Allegro, Amazon. Złożone tam zamówienia, trafiają w jedno miejsce. Nie musimy tracić czasu na zbieranie informacji z różnych źródeł. Dodatkowo możemy zautomatyzować wysyłkę dokumentów sprzedaży do klienta oraz aktualizacje statusu zamówienia. Takie funkcje znacznie ułatwiają prowadzenie sprzedaży.

  Po wpłynięciu zamówienia z odpowiednią formą dostawy, możemy ustawić system tak, aby zamówił kuriera. Dodatkowo będziemy mieli przygotowany już list przewozowy, który wystarczy nakleić na przesyłkę. Klient z automatu otrzyma link do śledzenia paczki, dzięki czemu będzie spokojniejszy o swoje zamówienie.

  Automatyzacja procesu sprzedaży oraz logistyki skraca całkowity czas realizacji zamówienia. Dzięki temu nie tylko my oszczędzamy zasoby, ale klient szybciej otrzymuje upragnione produkty. To sprawia, że chętnie wraca on do nas, przy kolejnych zakupach.

 • Zarządzanie stanem magazynowym

  W sprzedaży, nie tylko internetowej warto zadbać, aby produkty, które mamy na stanie zawsze były dostępne. Proces monitorowania stanów magazynowych również można powierzyć automatyzacji. System sam sczytuje i aktualizuje ilość produktów na stanie. Gdy osiągnie ona wcześniej zdefiniowaną wartość, zostanie utworzone zamówienie do dostawcy, którego wskazaliśmy. Pozostanie potwierdzenie takiego dokumentu i nasz kontrahent otrzyma wiadomość o naszym zapotrzebowaniu. Zapewni nam to ciągłość w sprzedaży produktów i eliminuje konieczność ciągłego sprawdzania ilości towarów na magazynie.

 • Relacja z klientami

  Oprócz wiadomość dotyczących zamówienia, do klienta możemy wysłać email z przypomnieniem i zachęcić go do ponownych zakupów. Umieszczony w treści wiadomości rabat, powinien skutecznie zachęcić do powrotu. Takie wiadomości możemy wysyłać cyklicznie co kilka tygodni, czy miesięcy. Oczywiście, to także można zautomatyzować. Wysłanie emaila przypominającego z rabatem, to skuteczne rozwiązanie, aby zapaść klientom w pamięć i poprawić swój wizerunek.

Podsumowanie

Jak widać, automatyzacja może przyczynić się do usprawnienia działania każdego aspektu w prowadzeniu sklepu. Pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz zasobów. Ręczna realizacja zamówień ma sens, gdy tych zamówień nie jest za dużo. Jeśli posiadamy już prężnie działającą platformę sprzedażową i prowadzimy działanie na różnych kanałach, warto zainwestować w automatyzację. Czas, który normalnie poświęcony zostałby na dopięcie zamówienia możemy zainwestować w inne procesy związane z prowadzeniem działalności.